Img

Реконструкція саду: що це і для чого потрібно

01/04/2025

Загальна концепція реконструкції саду полягає у кардинальних змінах скелету самого саду. Основна задача для ландшафтного дизайнера полягає у тому, щоб оцінити поточний стан садиби і втілити всі ідеї й побажання замовника в майбутньому.

Що таке реконструкція саду 

Дуже часто при закладенні ландшафту замовники не замислюються над тим, як будуть розростатися рослини і яких розмірів вони можуть досягти. З такою проблемою найчастіше стикаються власники присадибних ділянок, які з тих чи інших причин не замовили професійний ландшафтний проект

В такому разі висаджені на власний розсуд рослини згодом виростають і починають конкурувати за поживні речовини, пригнічувати та затіняти одна одну. За таких обставин, щоб не втратити сад повністю, йому потрібна часткова, а деколи — навіть повна реконструкція. 

Також реконструкцію роблять у випадку, коли одні господарі будинок продали, а інші — придбали і вирішили, що потрібно провести глобальні зміни у концепції ділянки: розробити нові функціональні зони, визначитися, які рослини прибрати, а які залишити, і виконати ще ряд інших видів робіт, щоб впорядкувати сад відповідно до власних потреб та вподобань. 

Для чого потрібна реконструкція

Як ми вже зазначили, найпоширенішим приводом для оновлення присадибної ділянки є прихід нових власників, які хочуть повністю її змінити. Або ж це може бути запит від господарів, які жили у садибі досить довго, і сад в такому вигляді, як він є, банально набрид.

А буває й так, що жага господарів до чогось новенького збігається з періодом, коли рослини в саду починають пригнічувати одна одну, переростати й затіняти, що в результаті може призвести до загибелі деяких із них. 

Реновацію саду проводять ще й в таких випадках, якщо потрібно врятувати дороговартісні рослини або ж покращити умови для рослин, що мають велику цінність для господарів як пам'ять. 

Крім того, приводом для оновлення саду бувають приємні життєві події: розширюється родина, з'являються діти і внуки, тобто збільшується кількість людей, які проживають на території ділянки. Нерідко стається і так, що господарі заводять собаку, і тільки потім виявляють, що певні рослини не сумісні з домашніми улюбленцями. Найкращим виходом з такої ситуації якраз і є реконструкція.

Мода в ландшафтному дизайні 

Мода в саду вважається доволі абстрактним поняттям, адже найчастіше вона навіюється західними і європейськими трендами, а також змінами в архітектурі. Традиційно мода в ландшафтному дизайні визначає популярність тих чи інших видів рослин. 

Наприклад, колись справжнім “завсідником” чи не кожного саду була ялина блакитна, а зараз ця рослина вважається моветоном. Те ж саме стосується альпійських гірок та різноманітних рокаріїв, які поступово відійшли і вважаються вже не модними. 

Натомість декоративні злакові культури, рододендрони, магнолії, сосни на ніжці та інші рослини стали популярними та затребуваними у сучасному саду. 

Втім професійний ландшафтний проект з грамотно продуманим дендропланом — це не про сьогодні і завтра, а про 10-20 років, тобто рослини ростимуть на присадибній ділянці протягом багатьох сезонів. З цих причин мода в саду міняється не стрімко. І для того, щоб завжди бути в тренді, кістяк саду повинен складатися з тих рослин, які завжди залишаються популярними. 

До таких рослин належать сосна і туя. Жива огорожа із туї ніколи не втрачає своєї актуальності, оскільки рослинних замінників і альтернатив для цієї культури практично немає. 

Тож, щоб сад завжди мав естетичний та привабливий вигляд, без хвойних та вічнозелених рослин просто не обійтися. Певно, небагато знайдеться інших культур, які б при мінімальному догляді виглядали так само гарно та вишукано. Сосна і туя можуть бути як ключовим елементом на видових лініях, так і гармонійним доповненням садових композицій, підкреслюючи красу квіткових і декоративних рослин.

Основні аспекти реконструкції

Як правило, реновація саду починається з його “переосмислення”, спершу власником, а потім — ландшафтним дизайнером, який обов'язково враховує всі побажання господаря ділянки і створює детальний план для їхньої реалізації.  

В глобальному значенні реконструкція саду — це своєрідний компроміс між тим, що було, і тим, що хоче бачити на своїй ділянці її власник. Для цього, насамперед, необхідно зробити повну перевірку існуючих насаджень і визначитись, які з них варто залишити. На це рішення впливає кілька важливих факторів, зокрема, поточний стан рослин, їх відповідність концепції майбутнього саду і, звісно, доцільність рослин у кожній із запланованих функціональних зон.    

Від кількості та видової різноманітності рослин залежатимуть й всі інші планування: система автополиву, ландшафтне освітлення, мощення доріжок і майданчиків, облаштування альтанки, зони для відпочинку, дитячого куточку тощо. Щоб планування ділянки не було хаотичним, рекомендуємо скористатися послугами висококваліфікованих ландшафтних архітекторів компанії “РайСад”.  Адже створення гарної сучасної садиби, її практичність та комфортність напряму залежать від ландшафтного проекту. Правильно складений план допоможе раціонально використати площу ділянки і розмістити рослини так, щоб сад зберігав декоративність та функціональність протягом кількох десятків років. 

 

Проєктуємо ваш сад?

Consultation ImageConsultation Image