Img

Календар весняних обробок саду

21/03/2025

Весняне обприскування плодових і декоративних культур — обов'язкова, невід'ємна частина догляду за садом. Це найкращий спосіб швидко і легко знищити комах-шкідників та збудників грибних хвороб.

Підготовка саду до обробки

Традиційно весняні роботи в саду розпочинаються із попередньої підготовки, до якої входять:

  • обробіток ґрунту в пристовбурних колах рослин;

  • прибирання опалого листя та інших рослинних залишків. 

Такий підготовчий захід перед обробкою допоможе підсилити ефективність захисних препаратів. 

Коли обприскувати сад

Як правило, обприскування дерев навесні проводять мінімум три рази. Це допомагає захистити рослини на кожному із ключових етапів їх вегетації. Терміни проведення обробок визначаються індивідуально на основі таких факторів:

  • середньодобова температура повітря;

  • погодні умови;

  • прогноз погоди.

Ще одним важливим сигналом для оброблення саду є періоди початку льоту шкідливих комах. Цикли активності шкідників впливають й на те, чим обробляти плодові дерева навесні.

Весняна обробка №1

Перше ранньовесняне обприскування саду слід розпочинати до розпускання бруньок, коли середньодобова температура досягне значення +5°С. В цей час природа починає оживати, а разом з нею — пробуджуються після зимівлі комахи-шкідники, які поступово розпочинають свою життєдіяльність. 

Для контролю шкідливих комах і знищення личинок, що прокидаються, під час першого обприскування саду навесні використовують інсектициди на основі масляної емульсії, наприклад, 30В і 30Д. 

Зверніть увагу: Не варто поспішати з найпершою обробкою саду, принаймні поки не стабілізується температурний режим. У першій декаді березня майже завжди відбуваються поворотні заморозки, під час яких комахи й патогени, що вже встигли пробудитись, і так гинуть. Таким чином, використання засобів захисту рослин не принесе жодної користі, а лише створить додаткове хімічне навантаження на оброблені дерева й чагарники. 

За потреби також можна провести так звану нульову обробку рослин від збудників грибних хвороб. Така процедура доцільна у випадку відлиги наприкінці лютого–початку березня, коли температура повітря тримається нижче +5°С. В цей період комахи ще перебувають у стані анабіозу, а от спори грибів можуть розпочати проростання. Щоб зупинити або попередити цей процес, необхідно застосовувати фунгіциди контактної дії. При цьому кропити дерева потрібно рясно, адже обробка буде ефективною лише у випадку прямого контакту робочого розчину із шкодочинним об’єктом.    

В подальшому, до початку цвітіння, можна також обробити насадження спеціальними препаратами проти таких хвороб як кокомікоз, моніліоз, клястероспоріоз та парша. 

Весняна обробка №2

Як правило, цей агроприйом збігається з початком сокоруху рослин і набуханням бруньок. Комахи-шкідники ще достатньо кволі та малорухливі, проте поступово розпочинають літ. Особливо небезпечним в цей період є бруньковий квіткоїд, який здатен пошкодити значну частину бруньок і, відповідно, знизити кількість майбутнього врожаю.


Для боротьби зі шкідниками та збудниками грибних хвороб рекомендується застосовувати спеціальні фунгіциди в поєднанні з інсектицидами. Також можна використовувати розчини готових комбінованих препаратів, що входять до переліку дозволених для застосування населенням. 

У боротьбі з грибними інфекціями хороші результати демонструють мідьвмісні препарати, а також фунгіциди Бенелус, Хорус, Страж. Проти шкідливих комах одними з найефективніших інсектицидів вважаються Актара, Прованто Профі та Енжіо. А щоб ці препарати якомога довше тримались на поверхні рослин, обов’язково застосовуємо прилипачі. Це спеціальні засоби, які додаються у робочий розчин і після нанесення фіксують його на рослині.

На замітку: Щоб пом'якшити весняне “пробудження” рослин та підвищити їхню стресостійкість, можна застосувати 7%-ий карбамід. Це висококонцентроване азотне добриво, яке не лише покращує імунітет і стійкість садових культур до негативних погодних факторів, а й слугує додатковим засобом у боротьбі з хворобами та шкідниками. Для кращого ефекту до розчину карбаміду рекомендується додати мідний купорос (350 г карбаміду + 25 г мідного купоросу на 5 л води). Також дієвим антистресантом є розчин бурштинової кислоти, яким обприскують рослини 1 раз на 2 тижні.

Весняна обробка №3

Завершальна обробка саду проводиться відразу після закінчення фази цвітіння. Для цих цілей обирають системні препарати, відповідно до поточного стану рослин та групи, до яких вони належать. Найчастіше садівники використовують фунгіциди від борошнистої роси, парші, плодової гнилі і плямистостей, комбінуючи їх з інсектицидами, призначеними для боротьби з шовкопрядом, пильщиком, листогризучою гусінню, вогнівкою, самшитовою галицею та іншими шкідниками. Для знищення павутинного та інших видів кліщів використовують препарати  з акарицидною дією, такі як Акктелік чи Вертимек.


Цікаво знати: Новачки в садовій справі часто не знають, чи можна обприскувати дерева під час цвітіння. З огляду на те, що більшість хімічних засобів захисту рослин є потенційно небезпечними для комах-запилювачів, зокрема бджіл, від обробок саду в цей період потрібно відмовитись. 

Чудовою альтернативою обприскуванню можуть бути феромонні пастки — міні-контейнери, які використовуються для боротьби з комахами-шкідниками.


Принцип їх роботи полягає у клейкій основі, яка просякнута речовинами, подібними до тих, що виділяє шкідник. Використовувати такі пастки можна як для моніторингу вильоту/активності/чисельності комах, так і для їх масового вилову. На відміну від хімічних засобів, феромонні приманки можна застосовувати у будь-який період. 

Чому обприскування саду може не спрацювати?

Причинами негативного результату ранньовесняної обробки рослин найчастіше бувають: 

  • невірно визначені терміни для проведення обробки (зокрема, орієнтування на календарну, а не на кліматичну весну); 

  • неправильне комбінування препаратів;

  • недостатньо підготовлена вода для робочого розчину;

  • недотримання термінів очікування між обробками;

  • ігнорування попередньої підготовки рослин до обприскування.

Ще одним фактором невдалої обробки садових насаджень може бути неправильно підібрана схема обприскувань. Так, це може бути використання вже готових схем обробок, пропонованих провідними виробниками засобів захисту рослин. Однак такі рекомендації не є універсальними, оскільки кожен сад — унікальний і складається з різних видів рослин. Тому кожен садівник повинен самостійно складати календар обробок, відповідно до потреб та особливостей своєї присадибної ділянки.

Адже і вимощена доріжка, що пролягає поряд із рослинами, і жива огорожа, яка їх затіняє, та власне й сусідні культури, що ростуть поруч — все це також відіграє значну роль у життєдіяльності вашого саду, де все функціонує як єдина екосистема.

Тож яким би продуманим не був ландшафтний дизайн у вашій садибі, потрібно свідомо підходити до захисту рослин і виважено обирати, чим обробити сад навесні.  

Крім цього, слід обов'язково проводити підготовку саду до зими: видалити засохлі плоди, прибрати опале листя і хвою, оскільки ці рослинні залишки стають домівкою для комах та патогенів, які, перезимувавши, знову будуть готові атакувати ваш сад. 


Якщо не знаєте, з чого почати, або ж хочете, щоб обслуговування ваших насаджень та газону було професійним — звертайтесь до фахівців Райсаду. Ми радо допоможемо зробити ваш сад квітучим і здоровим, а врожай — щедрим та смачним. 

 

Проєктуємо ваш сад?

Consultation ImageConsultation Image