Ландшафтний дизайн: популярні питання і відповіді на них
04/11/2024Усі, хто цікавиться проєктуванням і реалізацією у подальшому ландшафтного дизайну на своїй ділянці, часто стикаються з багатьма питаннями, відповіді на які дуже складно знайти самостійно в інтернеті. Власне процес ландшафтного проєктування з точки зору ландшафтного дизайнера, на жаль, повністю не розкритий. Складається враження, що це конфіденційна інформація, яка не виноситься на загал. На думку нашої компанії, це не зовсім справедливо щодо майбутніх клієнтів. Тому постараємося дати відповіді на найпоширеніші питання, що виникають у процесі створення ландшафтного проєкту. Також стаття покликана обґрунтувати високу вартість ландшафтного проєктування і нарешті розставити всі крапки над і в цьому питанні.
1. Якими якостями має бути наділений хороший ландшафтний дизайнер?
Справжній фахівець крім відмінних професійних навичок і знань має добре розуміти психологію клієнта. Вміти слухати і чути замовника, при цьому аналізувати його поведінку, рухи та манеру спілкування, що зазвичай говорить більше, ніж слова. Адже ландшафт біля будинку це не завжди про квіти чи красу, це відображення внутрішнього світу людей, які там житимуть. Це, власне, продовження особистості замовника.
2. Чи можливо спроєктувати благоустрій та розробити ландшафтний проєкт віддалено, без виїзду на ділянку?
Якщо дизайнер і замовник не мають фізичної змоги зустрітися на ділянці, то так, це цілком можливо. Проєкти, розроблені без виїзду фахівця на ділянку, практично нічим не відрізняються від тих, що дизайнер відвідав особисто. Однак для об’єктивного оцінювання усіх деталей ландшафту і складання психологічного образу людей, які там мешкатимуть, ландшафтному дизайнеру бажано відвідати ділянку і поспілкуватися з клієнтом особисто. Зазвичай одного-двох виїздів цілком достатньо для збору інформації про ділянку та її мешканців. Це також необхідно, якщо ділянка неправильної форми і має перепад висот.
3. Як підготуватися до приїзду дизайнера?
Найголовніше - це зобразити в уяві, а краще на папері всі функціональні зони, які ви бажаєте бачити на своїй ділянці. Ландшафтний дизайнер оцінить ділянку і врахує всі ваші побажання, що допоможе швидше знайти оптимальні рішення для розміщення зон відпочинку, мангалу, басейну, городу тощо.
4. Навіщо потрібні приклади дизайнів (референси) від замовників?
Перед виїздом на ділянку дизайнер може попросити вас підготувати приклади з інтернету зображень ландшафтних дизайнів, які вам подобаються. Метою дизайнера є не викрадення ідей або спрощення роботи, оскільки жодна картинка без якісної її адаптації до вашої ділянки не буде життєздатною. Це потрібно дизайнеру винятково для розуміння ваших стандартів краси.
5. Навіщо потрібна геодезія?
Для успішної реалізації ландшафту передусім потрібні точні розміри ділянки. Якщо її площа 5-6 соток, вона рівної та правильної форми, то можна спробувати зняти заміри вручну. Проте якщо територія велика і зі значним перепадом висот, то для якісного проєктування необхідна геодезична зйомка. Ландшафтний дизайнер, який поважає себе і відповідає за результат, без геодезії працювати не буде. За наявності геодезичних замірів ви точно уникнете ситуації, коли ваша новорічна ялинка у проєкті опиниться на місці колодязя для водопостачання.
6. Що відбувається після зустрічі з дизайнером?
Після зустрічі з дизайнером виконуються геодезичні заміри або використовуються вже наявні дані. Далі обчислюється вартість проєктних робіт, замовник підписує договір і сплачує аванс у розмірі 50% вартості ландшафтного проєкту. Після цього дизайнер починає підготовку концептуальної візуалізації проєкту. Він наносить розміри і робить “посадку” будинку, промальовує всі зони, доріжки до них та архітектурні об’єкти, що існують або плануються на ділянці. Формується основа майбутнього ландшафту. Також наноситься розміщення рослини.
Дизайнер пропонує замовнику концептуальну 3D-модель майбутнього саду для затвердження або внесення необхідних правок. Клієнт може вносити зміни в асортимент рослин, форму клумб, розміщення доріжок та інших елементів дизайну. Ландшафтний архітектор корегує ескіз доти, доки замовник його не затвердить. Після погодження всіх нюансів ландшафтний дизайнер оформлює необхідні документи й технічні креслення, що входять до ландшафтного проєкту.
7. Скільки часу займають правки і розроблення проєкту загалом?
Для ландшафтного проєктування наші дизайнери використовують переважно профільні програми SketchUp та Lumion, вони досить складні й трудомісткі за часом. Наприклад, щоб перенести доріжку в інше місце чи прибрати зону клумби, потрібно спочатку змінити геометрію ділянки в SketchUp, а вже потім змінити рослинність. Такі правки займають до 8 робочих годин. Зміна бесідки, навісу для машин або переміщення рослин іноді триває до 5 робочих днів повного робочого часу.
Перший варіант 3D-візуалізації зазвичай може бути готовий не раніше, ніж за 10 робочих днів за умови якщо ділянка менше 10 соток. Повний пакет документів і узгоджена візуалізація з правками займає не менше 2 місяців. На практиці це може тривати від 2,5 до 6 місяців залежно від розміру ділянки.
8. Ландшафтний дизайнер або ландшафтний архітектор?
У довідковій літературі зазначено, що ландшафтний архітектор створює ландшафтний дизайн. А такої професії, як ландшафтний дизайнер, просто не існує. Однак термін “ландшафтний дизайнер” міцно закріпився в суспільстві, оскільки під час спілкування люди зазвичай використовують саме його.
9. Чи потрібна присутність ландшафтного дизайнера під час реалізації ландшафтного проєкту?
Якщо є така можливість, то звичайно краще замовити авторський контроль дизайнера за реалізацією проєкту на ділянці. Наскільки б детально не був розроблений проєкт, у процесі виконання робіт виникає багато дрібних питань, які потрібно оперативно вирішувати. Бачення концепції і загального вайбу, який має створювати ландшафт, є лише в голові у його розробника. У разі внесення бригадою робітників навіть незначних змін ви можете втратити ту родзинку, яка й робила ваш простір особливим і неповторним.
Маємо надію, що зібрані нами питання допоможуть вам розібратися у непростих процесах роботи ландшафтного дизайнера, а в разі виникнення додаткових питань, ми завжди готові надати безкоштовну консультацію. Будемо раді вашим дзвінкам!
Схожі статті
Проєктуємо ваш сад?